Małopolski Związek Kolarski

Od 1961 roku

Małopolski Wyścig Górski (Tour of Malopolska) rozgrywany jest od roku 1961 i jest jednym z najstarszych polskich wyścigów kolarskich ze światowego kalendarza imprez UCI (Międzynarodowej Unii Kolarskiej), największym, najtrudniejszym i najbardziej prestiżowym po Tour de Pologne.

Tour of Malopolska

Każdego roku w wyścigu startują wszyscy najlepsi kolarze krajowi w polskich grupach zawodowych, ponad dwadzieścia zawodowych teamów kolarskich oraz reprezentacji narodowych z całego świata.

Trasy wyścigu prowadzą przez najpiękniejsze regiony Małopolski, a starty i mety etapów zaplanowano w najatrakcyjniejszych miejscach na trasie. W ostatnich latach mety zlokalizowane są na legendarnych dla kolarzy podjazdach: na ulicy Kopernika w Wieliczce, na górze Chełm w Myślenicach i na Przehybie Starym Sączu.

Na długiej liście zwycięzców wyścigu są Mistrzowie Polski, Mistrzowie Świata i medaliści olimpijscy. W rozegranych sześćdziesięciu edycjach wyścigu mamy 3 zwycięzców z Małopolski: Antoniego Palkę w  roku 1962, Jerzego Rzepkę w roku 1973 i Tomasza Marczyńskiego w roku 2011. Organizacja wyścigu uchodzi za wzorową w corocznej ocenie Międzynarodowej Unii Kolarskiej, jak też bardzo wymagających światowych grup zawodowych. Impreza bardzo dobrze promuje Małopolskę na sportowej arenie Polski, Europy i świata.

Wyścig kolarski