Dębnik 52

Dębnik 52


Dębnik 52 – to rodzinne gospodarstwo w Dębniku k. Krzeszowic położone na terenie malowniczego Parku Krajobrazowego Dolinki Krakowskie, z własną hodowlą krów Jersey i świń Mangalica, manufakturą zagrodowych serów, tłocznią olejów oraz stadniną koni i szkołą jazdy konnej w stylu western. Dębnik 52 Ranch zaprasza na lekcje jazdy konnej w stylu western dla dzieci i dorosłych oraz wycieczki i rajdy konne. Dębnik 52 i jego okolice są doskonałym miejscem do uprawiania turystyki konnej.

Mleko, sery i oleje tłoczone na zimno


W gospodarstwie wytwarzane są sery z niepasteryzowanego mleka krów rasy Jersey, które wiosną, latem i jesienią pasą się na przestronnych dębnickich pastwiskach, znajdujących się w czystym, nieskażonym środowisku, obfitującym w smakowite trawy, rośliny motylkowe i zielne o wysokiej wartości odżywczej. Zimą zwierzęta karmione są sianem z dębnickich łąk.

Sekretem smaku dębnickiego nabiału jest mleko. Mleko z Dębnika 52 to surowiec najwyższej jakości, który jest efektem ogromnego zaangażowania gospodarzy w  opiekę nad zwierzętami. W Dębniku 52 powstają sery twarogowe i dojrzewające, a także jogurty, masła, kefir, serwatka oraz desery mleczne.


Dębnik 52 to także tłocznia olejów, w której wytwarzane są oleje nierafinowane, tłoczone na zimno wyłącznie metodą mechaniczną przy użyciu specjalnej prasy ślimakowej.Najpopularniejsze oleje to: rzepakowy, lniany (len złoty), z czarnuszki, ostropestu i konopi siewnych. Oleje tłoczone są w małych ilościach, na bieżąco. Dzięki temu zachowują świeżość, smak i właściwości zdrowotne.

Przy gospodarstwie znajduje się samoobsługowy sklepik farmerski, gdzie można zaopatrzyć się w świeże, lokalne i sezonowe produkty bezpośrednio od producenta w miejscu ich wytworzenia. 

Panorama Dębnik