Winnica Zadora

Winnica herbu Zadora

Wina białe, czerwone, różowe, o aromacie owoców leśnych, kwiatów, wiśni, tarniny i pestek.

Winnica w Szczepanowicach

Winnica Zadora położona w Szczepanowicach w Małopolsce to nawiązanie do tradycji winiarskiej zakorzenionej w regionie. Zlokalizowana jest w pobliżu winnicy prowadzonej przez kilkaset lat, aż do początku XX w. przez dawnych właścicieli Szczepanowic, rodzinę Chrząstowskich herbu Zadora.

Winnica znajduje się na najdalej wysuniętym na zachód krańcu Kotliny Sandomierskiej. Dodatkowym walorem tej lokalizacji jest bardzo korzystne oddziaływanie tzw. „tarnowskiego bieguna ciepła”.

Okolica to łagodne wzgórza, piękne bukowe lasy, rzeka Dunajec w pobliżu, dziedzictwo kultury minionych wieków: dwory, ruiny zamków, cmentarze z I wojny światowej, a także Europejskie Centrum Muzyki im. Krzysztofa Pendereckiego w Lusławicach.Winnica została założona w 2007 roku.

Uprawa zajmuje aktualnie powierzchnię 2,3 ha – około 9000 krzewów. Prowadzenie winnicy, jako ekologicznej, powiązane jest także z wprowadzaniem elementów uprawy biodynamicznej, przez co minimalizowana jest liczba zabiegów mających na celu wyeliminowanie chorób winorośli. 

Winogrona